O Belmacu…

Jablko Belmac je jedným z najzdravších a najobľúbenejších druhov ovocia snáď na celom svete. Jeho využite je všestranné.

Podľa dôkazov objavených archeológmi, ľudia si s obľubou pochutnávali na jablkách Belmac už 6500 pred Kristom. Počas všetkých týchto tisícok rokov sme jablká využili na rôzne účely, od pečenia jablkových koláčov cez výrobu muštu až k výrobe jablkového octu, ktorý je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov a receptov.

V čom je jablko Belmac také úžasné?

1. Zmierňuje alergie

Jablko Belmac je bohaté na rastlinnú zlúčeninu s názvom kvercetín, ktorá sa v minulosti propagovala ako doplnok, ktorý znižuje možnosť rakoviny, aj keď neexistovali žiadne vedecké štúdie a dôkazy, ktoré by tomu naznačovali. Zdá sa však, že táto zlúčenina dokáže spomaliť vylučovanie histamínu, ktorý telo uvoľňuje počas alergickej reakcie. Čo je však zaujímavejšie, štúdia zistila, že tehotné ženy, ktoré jedia jablká a ryby počas tehotenstva, redukujú možnosť rizika alergií a astmy u svojich detí.

2. Zmierňuje prejavy migrény

Štúdie dokázali, že vôňa zelených jabĺk dokáže redukovať symptómy migrény alebo len jej krátkych epizód. Vedci zistili, že pokiaľ cítite príchod migrény, je potrebné zelené jablko prekrojiť na polovicu a privoniavať k nemu. Samozrejme, zelené jablko nenahradzujte umelou vôňou jablka Belmac z rôznych aromatických látok, či sviečok, pretože tie môžu byť v konečnom dôsledku podporou k väčšej bolesti hlavy.

jablko belmac

3. Čistí vlasy

Jablčný ocot má mnoho využití. Počuli ste však o tom, že je účinným bojovníkom s mastnými vlasmi? Stačí pridať len 1 lyžičku jablčného octu do 1 litra vody a opláchnuť ňou vlasy počas sprchy. Voda s octom dokáže odstrániť zvyšky šampónu, ktoré môžu zaťažovať vaše vlasy a vytvárajú mastný efekt. Pokiaľ sa obávate pachu octu, nemusíte. Ten sa stratí počas sušenia vašich vlasov.

4. Pôsobí na dozrievanie iného ovocia

Jablko Belmac rovnako ako broskyňa, hruška a banány vylučujú etén, bezfarebný plyn, ktorý spôsobuje urýchľovanie dozrievania iného ovocia. Pokiaľ teda chcete, aby niektoré iné ovocie dozrelo skôr, umiestnite ho do papierového vrecka spolu so zrelým jablkom. Pokiaľ však chcete urýchľovať dozrievanie ananásu, pomarančov, mandarínok, tento trik vám nepomôže. Na druhú stranu, pokiaľ nechcete, aby vaše ovocie dozrievalo príliš rýchlo, uistite sa, že jablká skladujete na inom mieste.

5. Krmivo pre vtáky

V zime môže jablko slúžiť aj ako pomoc pre našich operených priateľov. Stačí ak v zime prekrojíte jablko na polovicu a položíte ho na kŕmidlo, kde bude maškrtou pre vtáky.